A Semmelweis Egyetemen Európában az elsők között, már a 80-as évek közepén működött MR készülék. A készülékkel vizsgálják többek között, hogy az újszülöttkori oxigénhiányos állapot milyen elváltozást okoz az agyban, és milyen módon lehet ezt a károsodást csökkenteni.
Semmelweis Egyetem MR Kutatóközpont, mely a magas színvonalú betegellátással párhuzamosan oktatásra és kutatásra is lehetőséget nyújt, 2006 tavaszán kezdte meg működését.
forrás: Semmelweis Színes
Megtalálni azokat, akiknél biztosan hatásos a gyógymód, azokat, akiknél várható mellékhatás, kideríteni, kik és miért hajlamosak egyes betegségekre – a kutatók ezekre a kérdésekre keresik a választ a Semmelweis Egyetem Kutatóegyetemen.
A University of Manchester kutatói három dimenziós felvételeket készítettek műtéti altatásba kerülő emberek agyáról. A képek olyan alvásszerű állapotra utalnak, amiben az agy elektromos tevékenysége lassan alábbhagy, és bizonyos neuronok közötti kapcsolat hirtelen megszűnik. A videó megerősíteni látszik azt a korábbi elméletet, amely szerint az eszméletvesztés azért következik be, mert az információ feldolgozásáért felelős területek nem működnek megfelelően együtt
Eredeti cikk/forrás és még több kép: mother natura network
A Kodama Szatoru által vezetett japán kutatócsoport 14 korábbi tanulmány eredményeit vetette össze. A metaelemzés azt mutatta, hogy a nagyivókat gyakrabban diagnosztizálták ezzel a típusú ritmuszavarral, mint azokat, akik nem ittak alkoholt, vagy mértékletesen tették azt.
A nagyivás definícióját különbözőnek találták a tanulmányokban, de legalább napi két pohár alkoholos italt jelentett férfiaknál, és legalább napi egy pohár italt nőknél. Voltak azonban olyan tanulmányok is, melyekben minimum napi hat pohár italnál húzták meg a nagyivás határát.
Összességében a rendszeresen sokat ivóknál 51 százalékkal találták nagyobbnak az életveszélyes pitvari fibrilláció kockázatát, mint a nem vagy alkalmilag ivóknál. A napi alkoholbevitel minden 10 grammos növekedése átlagosan 8 százalékkal emelte az állapot előfordulásának valószínűségét.
A kutatók hangsúlyozták, hogy a koronáriás szívbetegségek kockázatát viszont - melyek jóval gyakrabban okoznak halált, mint a pitvari fibrilláció - napi egy-két pohár alkohol csökkentheti. A mértékletes alkoholfogyasztás tehát a legtöbb ember számára egészséges szokás lehet.