
Jelenleg hétből egy gyerek túlsúlyos vagy elhízott az unióban. A szakemberek ezért is tartják rendkívül fontosnak az egészségmegőrzést és a megelőzést, amelyet már gyerekkorban el kell kezdeni. A túlsúlyos vagy elhízott embereknél nagyobb az esély szív-, cukorbetegség, rák, érszűkület, asztma kialakulására, továbbá a rövidebb élettartamra és a hirtelen halálra. Magyarország esetében a rák áldozatainak aránya a legnagyobbak közé tartozik (az EU-átlag 26 százalék), de hasonló gondokkal küzd a tagálla-mok közül Dánia, Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Szlovénia. Az OECD és az EU szakértői a tüdőrákot tartják a legveszedelmesebbnek, e téren a legmagasabb a halálozási mutató a dohányzó férfiak körében.
Magyarországon több mint négy évvel tovább élhetnének az emberek, ha az egészségügyi ellátás és az erre szánt költségvetési pénz felhasználása hatékony volna, ráadásul így a bruttó hazai termék (GDP) csaknem két százaléka is megspórolható lenne. Ez már az OECD egy másik jelentéséből derül ki, amelyben a szervezet tagországainak 1997–2007-es teljesítményét és 2017-ig szóló kilátásait értékelték és hasonlították össze az egészségpolitikák és az egészségügyi ellátórendszerek hatékonysága terén.
A hazánkra vonatkozó megállapítások több szempontból is figyelemre méltók. Az OECD tagjai közül nagyjából a középmezőnyben helyezkedünk el a teljesítményünk alapján. A részleteket vizsgálva ugyanakkor azok közé tartozunk, ahol jelenleg az egyik legalacsonyabb – 74 év alatt van – a várható élettartam, csupán Törökországban rosszabb a helyzet. A vizsgált időszakban csaknem három évvel nőtt nálunk, miközben az állami büdzséből közel 40 százalékkal többet költöttünk az egészségügyre. A szervezet összes tagállamát vizsgálva Dél-Koreában nőtt a legnagyobb mértékben, öt évvel a várható élettartam 1997–2007 között. Amennyiben sikerül javítani az egészségügyi ellátás és a pénzköltés hatékonyságát, úgy Magyarország a legfőbb nyertesek között lehet az OECD szerint a hasonló kilátású Dániával és Szlovákiával együtt, ennél nagyobb javulás csak az Egyesült Államokban várható. Az egy főre jutó egészségügyi kiadást tekintve Dél-Koreában (121 százalék) és Törökországban (100 százalék) volt a legnagyobb a növekedés, Magyarország (40 százalék) a mezőny második felének elején található. A 2017-ig szóló kilátásokat illetően szintén Dél-Korea viszi el a pálmát (100 százalék), Törökország (50 százalék) a második. A reálkiadásokat tekintve hazánkban nem várható érdemi bővülés a következő években.
Az OECD egészében átlagosan kétéves növekedés várható a élettartamban. A tanulmány készítői egyidejűleg azonban arra is felhívják a figyelmet, hogy ha nincs reform, hiába növelik akár tíz százalékkal a kiadásokat, az élettartam-növekedés csak három-négy hónap lesz. Szerintük nem az a döntő, hogy milyen formában valósul meg az ellátás, központi (állami) vezérléssel és piaci alapú működtetéssel is lehetnek erősségei és gyengeségei az egészségügyi rendszernek.
Európa egészségi állapota számokban
- A születéskor várható élettartam az 1980-as 72-ről 78 évre nőtt 2007-re.
- A halálozási ráta az EU-átlagnál nagyobb mértékben, több mint 30 százalékkal csökkent Csehországban, Észtországban, Lengyelországban és Magyarországon. Ennél jobb mutatója csak Írországnak van, ott több mint 50 százalékos a csökkenés.
- Kevesebb ember halálát okozta szívbetegség, de még mindig túl magas, 40 százalékos az arány.
- 2050-re duplájára nő a 65 éveseknél idősebbek körében a demencia gyakorisága az 1995-ös szinthez képest.
- Az orvoshiány számos európai országban aggodalomra ad okot.
- Nőnek az egészségügyi kiadások mindegyik tagállamban, ezek átlaga a GDP 8,3 százalékát tette ki 2008-ban, szemben az 1998-as 7,3 százalékkal.
Forrás: http://www.vg.hu/